Сонячний розвідник на краю атмосфери

2 года ago Андрей 0

Міноборони Великобританії замовило сонячний безпілотник, який літає на краю атмосфери. Безпілотник на сонячних батареях, здатний стежити за ворогом, місяцями літаючи на кордоні атмосфери, замовили британські військові. У майбутньому такі апарати зможуть забезпечувати інтернетом важкодоступні райони Землі.

Одним з найбільш незвичайних контрактів, укладених на міжнародному салоні в Сінгапурі, стала закупівля міністерством оборони Великобританії двох унікальних безпілотників, що літають за рахунок енергії сонця. Проводитися безпілотники будуть європейським оборонно-космічною корпорацією Airbus.

20160218085628_Zephyr-8-pic905-895x505-67636


Унікальність їх полягає в тому, що завдяки своїй економічності і легкості літаки здатні виконувати розвідувальні завдання в інтересах військових, перебуваючи в повітрі кілька тижнів. При цьому політ вони можуть здійснювати далеко від поверхні землі — там, куди залітають лише самі висотні літаки (23 км), завдяки чому безпілотники і отримали назву висотних псевдо-супутників Zephyr 8.
Розроблені в Британії літаки повинні нести невелике навантаження масою 5 кілограм, яка буде складатися з камер стеження і засобів зв’язку. Поки міноборони планує придбати для своїх цілей два літака, в далекій перспективі — ще один.

Zephyr_8_under_construction_Airbus_press_pic-980x653

«Зефір» на етапі складання

Попередня модель літаків Zephyr 7 знаменита тим, що ще в 2010 році встановила світовий рекорд за тривалістю безперервного польоту, пролетівши без посадки 14 днів. Оновлений Zephyr має розмах крил 25 метрів, має в два рази більше акумуляторних батарей і на третину легше свого попередника.

Так, 40% маси всього літака, а це приблизно 60 кілограм, доводиться на літій-сірчані акумуляторні батареї, що запасають енергію для обертання двох електромоторів.

Це дозволить безпілотнику виконувати розвідувальні польоти над швидкими атмосферними течіями і залишатися в повітрі місяцями.
Тестові випробування вже показали здатність літака літати на висоті 22 тис. Метрів, отримувати відеозображенням поверхні землі з дозволом 50 сантиметрів і передавати його по каналах зв’язку в режимі реального часу.

В ході таких випробувань було показано, що літак може використовуватися в будь-який час року на широтах не вище 40 паралелі. Це пов’язано з тим, що в зимовий час польоти на великих висотах стають складними, хоча в принципі Zephyr здатний літати з над полюсами Землі, правда — в літній час.

Головне достоїнство сонячних безпілотників — їх довготривале перебування в польоті. Якщо типові безпілотники можуть пролітати над цікавить їх точкою лише раз в 90 хвилин, повертаючись до місця запуску, то Zephyr 8 здатний чергувати над місцевістю місяцями.

Розробники літака сподіваються, що в майбутньому він зможе виконувати не тільки військові завдання, а й цивільні — при виконанні гуманітарних місій, в сільському господарстві, охороні і моніторингу дикої природи, а головне — для зв’язку. Так, подібними розробками вже цікавилися компанії Google і Facebook, які шукають спосіб забезпечення широкосмуговим доступом в інтернет важкодоступних і бідних районів Землі.

Про намір британських військових придбати подібні апарати стало відомо минулої осені. Тоді стало відомо про виділення $ 15,2 млн на розробку «безпілотних апаратів, які літають на краю атмосфери, і дозволяють стежити за противником тижні поспіль, забезпечуючи найважливішою розвідувальною інформацією наші війська».

Ідея створити літак, здатний триматися в повітрі тільки за рахунок енергії, виробленої сонячними батареями, хвилювала уми конструкторів давно. Однак лише відносно недавно, зі створенням ефективних і легких сонячних батарей і таких же акумуляторів в цьому напрямку були досягнуті небувалі успіхи. Головним досягненням, безумовно, стало створення пілотованого літака Solar Impulse, який майже рік тому вперше в світі здійснив кругосвітній переліт з посадками на різних континентах. А минулого літа ще один рекорд тривалості безпосадочного польоту для апарату легше 50 кг встановив швейцарський сонячний дрон вагою 7 кг AtlantikSolar, протримавшись у повітрі 81 годину поспіль.